You’re viewing a version of this story optimized for slow connections. To see the full story click here.

Magické Lofoty

#turistika #polnočné slnko #bivakovanie #hory #fjordy #pláže

Story by David Varga May 16th, 2015

TURISTICKÁ A FOTOGRAFICKÁ VÝPRAVA ZA NAJKRAJŠÍM KÚTOM NÓRSKA - LOFOTAMI. K TOMU OKORENENÁ O SPOZNÁVANIE MÁLO ZNÁMEHO OSTROVA SENJA. STRMÉ A OSTRÉ ŽULOVÉ MASÍVY TU STÚPAJÚ PRIAMO Z HLADINY OCEÁNOV A TVORIA TAK JEDINEČNÉ SCENÉRIE, KTORÉ NENÁJDETE NIKDE INDE V EURÓPE. TO CELÉ NAVYŠE V OBDOBÍ POLNOČNÉHO SLNKA.

Predpokladaný termín: 11. - 26.7.2015

Dĺžka výletu: 10-14 dní

Počet účastníkov: 4-9 osôb

Odhadovaný rozpočet (vrátane stravy a prenájmu auta): 550 EUR + letenka

DSC_9088.jpg
DSC_9114.jpg
DSC_9121.jpg

Cieľom tohto výletu bude nájsť a vyfotografovať tie najkrajšie horské výhľady, vystúpiť na niekoľko lofotských vrcholov, táboriť na úžasných lofotských plážach a objaviť turistické možnosti na ostrove Senja.


Medzi hlavné body programu bude patriť:

- pozorovanie a fotografovanie polnočného slnka z najvyšších lofotských vrcholov

- 2-dňový trek a výstup na vrch Hermannsdalstinden, najvyšší vrch ostrova Moskenes s kruhovým výhľadom na celé Lofoty, možné bivakovanie na vrchole

- krátky trek a táborenie na pláži Kvalvíka, známej napr. z filmu North of the Sun

- krátky, ale strmý výstup na vyhliadkový hrebeň Reinebringen nad dedinkou Reine, možné bivakovanie

DSC_8753.jpg
DSC_9115.jpg
DSC_9139.jpg
DSC_8875.jpg
DSC_9049_pano.jpg
Behom prvých cca 7 dní sa budeme pohybovať najmä na lofotských ostrovoch Moskenes a Flakstadoy, kam sa z letiska dopravíme požičaným autom. Tu budeme podnikať jedno alebo viac dňové treky po miestnych kopcoch.
Zážitkom by malo byť bivakovanie na hrebeni Reinebringen alebo na vrchu Hermannsdalstinden, o ktoré sa pokúsime v závislosti na počasí a podmienkach. Ostatné dni budeme väčšinou stanovať vo voľnej prírode, čo nie je v Škandinávii žiaden problém. Je preto treba počítať s tým, že si so sebou často ponesieme na vlastnom chrbte spacák, stan, jedlo na 1-2 dni, a prípadne tiež fotovýbavu. Dve alebo tri noci strávime tiež v klasickom kempe, aby sme doplnili zásoby a mohli sa osprchovať.
DSC_8945_pano.jpg
Po týždni na Lofotách sa následne presunieme na ostrov Senja, kde sa pokúsime zvládnuť dva alebo tri treky. Senja je málo obývaný a málo známý kút severného Nórska, ktorý ponúka podobné scenérie ako Lofoty, navštevuje ho ale ďaleko menej turistov a preto sa jedná o väčšiu “divočinu”. Je tu niekoľko turistických trás zakončených úžasnými výhľadmi, vezmeme preto znovu batohy na plecia a vydáme sa ich preskúmať.


K dispozícii na toto všetko budeme mať každý deň takmer 24 hodín denného svetla, keďže takto ďaleko na sever v tomto období slnko zapadá pomaly a prvé dni nezapadne kompletne za horizont dokonca vôbec. Za pekného počasia sa preto stáva, že západ slnka plynule prechádza do východu slnka, a to obzvlášť pre fotografov znamená 6 hodín vkuse trvajúcu “zlatú hodinku” s úžasným svetlom.

DSC_9261.jpg
DSC_9274.jpg
DSC_9344.jpg

A prečo ísť na Lofoty so mnou?

Pretože urobím všetko pre to, aby si behom dvoch týždňov v Nórsku zažil čo najviac “wow” momentov, a aby sa tento výlet stal jedným z tvojich najlepších zážitkov v živote!

A NAVYŠE PRE TEBA A PRE CELÚ SKUPINU:

- zorganizujem celý výlet od A až po Z

- zoženiem čo najlacnejšie letenky (možno aj o 100 - 200 EUR lanejšie než sú bežné ceny)

- zoženiem čo najvhodnejší a najlacnejší prenájom áut (dokážem ušetriť aj 100 - 200 EUR)

- priamo na mieste po prílete vytvorím itinerár cesty, ušitý na mieru účastníkom výletu, ktorý budem navyše každý deň naďalej upravovať podľa aktuálnych podmienok, predpovedi počasia, stavu ciest a pod.

- pokiaľ si začínajúci fotograf, poradím a ukážem ti, ako vnímam a realizujem celý svoj fotografický proces od prípravy až po výslednú úpravu v PC, rád tiež vysvetlím fotografickú teóriu (ktorá je podľa mňa veľmi dôležitá), a poradím ti napríklad aj to, ako si fotografiami zo svojich výletov vytvoriť zaujímavý vedľajší príjem

- poradím takisto s tým, čo si zobrať na Lofoty so sebou, čo naopak nechať doma, pre všetkých účastníkov vypracujem konkrétny zoznam potrebného vybavenia, tzn. že sa s nami nemusia báť ísť na výlet ani tí, ktorí ešte nemajú skúsenosti s viacdňovým trekovaním alebo kempovaním za polárnym kruhom, práve naopak!


- počas výletu budem navyše všetko dokumentovať, a po návrate domov tak dostaneš na pamiatku (alebo aj na pochválenie sa na facebooku :-) ) výber nádherných fotografií vo vysokom rozlišení s tebou samým, ale i s úžasnými miestami, ktoré navštívime


- zároveň budem natáčať i video a po návrate zostrihám krátky niekoľkominútový spot, aby sme si mohli naše zážitky kedykoľvek pripomenúť aj v takejto interaktívnejšej forme
DSC_8483.jpg
DSC_8644.jpg

Pozri na tento trailer k spomínanému filmu Nortf of the Sun. Na takýchto úžasných miestach budeme každý deň zaspávať.

Chceš sa pridať

ALEBO ŤA ZAUJÍMA VIAC DETAILOV? NAPÍŠ MI NA DAV.VARGA@GMAIL.COM A JA TI POŠLEM UCELENÝ MATERIÁL S KONKRÉTNYMI INFORMÁCIAMI K TOMUTO VÝLETU A ZÁROVEŇ ŤA ZARADÍM DO ZOZNAMU ÚČASTNÍKOV, S KTORÝMI BUDEM NÁSLEDNE AKTÍVNE RIEŠIŤ NÁKUP LETENIEK, PRESNÝ TERMÍN ATĎ.

DSC_8966.jpg
DSC_9062.jpg
DSC_9164.jpg
Footnote: dav.varga@gmail.com, www.dvarga.net
Lofoten, Norsko